מהי תאונת דרכים במונחה המשפטי המזכה בפיצוי ?

תאונות דרכים

לצערינו, תאונות דרכים הפכו להיות תופעה שכיחה, אשר מתרחשת מידי יום, וגורמת לנפגעים רבים לנזקים גופניים, נפשיים וכלכליים.

תאונות דרכים רבות מתרחשות בעת שימושינו במגוון כלי תחבורה כגון: תאונת אופנוע/ קטנוע , תאונת אוטובוס, תאונה במונית, תאונה ברכבת.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי כל אדם (נהג, נוסע, הולך רגל)  אשר נפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצוי על נזקיו, כמובן, בהתאם לרמת פגיעתו , והעורך הדין המייצג אותו.

חוק זה נבדל מדיני הנזיקין בכמה היבטים בהם אדון להלן:

לרוב, האדם הסביר חושב כי רק תאונה אשר ארעה בזמן נסיעה ברכב מהווה תאונת דרכים אך לא כך הדבר.

במאמר זה אסביר,   מהי תאונת דרכים במונחה המשפטי המזכה בפיצוי ?

תאונת דרכים המזכה בפיצוי מתחלקת לשניים:

תאונה דרכים קלאסית-  כאשר אדם נהג או נוסע ברכב וביצע תוך כדי נסיעה תאונת דרכים בין אם כתוצאה מאיבוד שליטה על הרכב כתוצאה ממשהו שהיה בכביש כגון, שמן, קרח, חיה וכו’ או כתוצאה מהתנגשות עם כלי רכב אחר או מספר כלי רכב הידועים גם בהגדרתם  כתאונת שרשרת ונגרם לו נזק פיזי/נפשי זכאי לפיצוי.

יצוין, כי גם הולך רגל  או  רוכב אופניים הנפגע מרכב באחת מהסיטואציות שלעיל יחשב כאדם שנפגע בתאונת דרכים ויהיה זכאי לפיצוי מחברת ביטוח של הרכב ו/או במידה ולא ידוע כלי הרכב כמו בתאונות פגע וברח ו/או כאשר אין ביטוח יהא זכאי לפיצוי מקרנית- קרן לנפגעי תאונת דרכים של המדינה.

כמו כן, יתכן אף במקרים מסויימים, שאם קרוב ו/או בן משפחה של נפגע שראה את התאונה או שמע עליה ונפגע נזק נפשי קשה כתוצאה מכך, כגון, מחלת נפש קשה כגון פסיכוזיס או נירוזיס יהא זכאי לפיצוי בגין נזקיו.

תאונה דרכים– היבטים נוספים כהגדרתם עפ”י חוק-

עלייה לרכב בתחילת נסיעה או ירידה ממנו בסוף נסיעה-  נפגע אדם נזק גוף באחת מסיטואציות אלה, יהא זכאי לפיצוי- לדוג’ אם אדם בא לצאת מהרכב ורגלו נתקעה פנימה וכתוצאה מכך נפל ושבר איבר כלשהו או מתח איבר כלשהו וקיימת מוגבלות כלשהי זמנית או צמיתה, תהיה זכאי לפיצוי מחברת הביטוח בה מבוטח הרכב.

חניית רכב- אם באת להחנות את הרכב וכתוצאה מכך, נפגעת פיזית באיבר כלשהו, מקרה זה יחשב לתאונת דרכים ויתכו כי תהיה זכאי לפיצוי.

תיקון דרך- אם הינך הנהג או הנוסע ונזקקת לתיקון דרך כגון: החלפת גלגל, בדיקת חימום מנוע וכו’ במהלך נסיעה, ועצרת לבדוק או לתקן על מנת להמשיך בנסיעה, וכתוצאה מכך, נפגעת לדוג’ ממים רותחים מהמנוע, או מנפילה של הגלגל על איבר כלשהו או מרכב שבא ופגע בך, יתכן כי תהיה זכאי לפיצוי בגין תאונת דרכים.

אחריות מוחלטת- היעדר אשמה

להבדיל משאר דיני הנזיקין , בהתאם לחוק, אין זה משנה אם האדם אשם בתאונה או לא

 אם אדם נפגע נזק פיזי /נפשי יהא זכאי לפיצוי כספי!!!

אך השאלה היא לא רק אם הנך זכאי לפיצוי אלא האם הפיצוי יהיה גבוה, לשם כך, אנו ממליצים לך לפנות לעו”ד תאונות דרכים המתמחה בתחום אשר תעריך את תביעתך ותשיג לך את הפיצוי המקסימלי.

לכל שאלה בנושא אנו כאן כדי לעזור


צור קשר

יחס אישי

רואים את האדם שבלקוח אל מול עיננו

מקצועיות

ניסיון רב שנים בתחום הנזיקין

עקביות

המטרה הסופית תמיד אל מול עיננו